Sklerotarapia

On 28 sierpnia 2014

Nieoperacyjne leczenie żylaków.

Obliteracja (skleroterapia) jest metodą zarówno kosmetyczną jak i leczniczą. Polega na podaniu do niewydolnej żyły leku obliterującego w postaci piany lub płynu.

Obliterant poprzez uszkodzenie śródbłonka naczynia wywołuje stan zapalny oraz obkurczenie chorobowo zmienionej żyły. Z czasem naczynie ulega zwłóknieniu i ulega zanikaniu.

W naczyniu może utworzyć się zakrzep który mimo stosowanego leczenia kompresyjnego ulega rozpuszczeniu powodując udrożnienie żylaka. Zabieg należy powtórzyć podając środek o większym stężeniu.

Podczas zabiegu wykonuje się wkłucie do światła naczynia a następnie podaje się lek. Żyła ulega natychmiastowemu zamknięciu. W linii przebiegu naczynia może wystąpić obrzęk oraz rumień. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 min.

Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie kompresjoterapii. Do tego celu stosuje się wyroby uciskowe (podkolanówka, pończocha samonośna lub bandaże elastyczne).

Po zabiegu należy udać się na 30 min spacer. Niewskazane jest w tym czasie siedzenie lub stanie.

Wyroby uciskowe utrzymywane są bez przerwy od 7 do 14 dni w zależności od wielkości zamykanego naczynia.

Po zakończeniu okresu kompresoterapii zobliterowana żyła może być pogrubiała i tkliwa przy dotyku. Skóra może być koloru sinego lub brązowego. W zależności od wielkości zamykanego naczynia zmiany te ustępują od kilku do kilkunastu miesięcy. Po zabiegu można chodzić do pracy oraz wypełniać codzienne obowiązki.

W razie potrzeby zabieg powtarza się w odstępach 2-4 tygodni.

Przeciwskazania do zabiegu

  • ciąża
  • unieruchomienie
  • miażdzyca III/IV stopnia
  • mikroangiopatia cukrzycowa
  • astma oskrzelowa
  • wrodzone wady serca
  • terapia homonalna

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych.

Podczas kwalifikacji do zabiegu wykonywane jest USG collor dopller żył kończyn dolnych celem oceny wydolności układu żylnego.

Comments are closed.